Holašovice – perla ľudovej architektúry  

Autor:
Publikované: 2014-06-26 15:45:00


Pri našich potulkách za historickými pamiatkami Južných Čiech sme sa od miestnych dozvedeli o dedinke Holašovice. Ich rozprávanie bolo také pútavé, že sme sa tam na spiatočnej ceste zastavili.

Začiatky obce siahajú do polovice 13. storočia, kedy dochádzalo k snahám kolonizačného osídľovania juhočeského pohraničia. Ešte aj dnes má obec pôvodný obdĺžnikový pôdorys s pravidelným usporiadaním usadlostí. V druhej polovici 19. storočia zažila obec veľký hospodársky rozmach a majitelia prestavali usadlosti do terajšej podoby. Štítová orientácia budov je do námestia a mnohé z nich majú na priečeliach zachovalú štukovú výzdobu, tak typickú pre dedinské baroko. Obec je preto obľúbená medzi filmármi a samozrejme aj turistami.

V jednom rodinnom sídle vzniklo múzeum Selský dvůr, kde sme sa aj my boli pozrieť. Mapuje život ľudí v usadlosti s pôvodným usporiadaním obytných a hospodárskych budov. Je tu aj hodnotná zbierka náradia, potrebného k ich bežnému životu. Zaujímavosťou je, že Holašovice sú prevažne trvale obývané, čím tvoria živé spoločenstvo tejto pamiatkovej rezervácie. Po prechádzke obcou si môžete ešte posedieť pri rybníku alebo sa osviežiť v milej miestnej krčmičke.

Táto dedinka určite stojí za povšimnutie. Je to skutočný unikát, aký ťažko v Čechách nájdete. Na Slovensku niečo podobné máme vo Vlkolínci.

   Diskusia k článku:


2014-06-29 15:43:00

Pamätáte sa na Babovřesky? Tak niečo bolo natáčané aj tu!


Prihlásiť

užívateľské meno

heslo


Registrovať
Vyžiadanie hesla