Versailles južnej Moravy  

Autor:
Publikované: 2014-09-14 20:39:00


V neskoré leto sme sa vybrali na dovolenku na južnú Moravu. Ubytovali sme sa v jednom príjemnom penzióne v Hlohovci, rozplánovali sme si výlety na jednotlivé dni a zbalili si všetko potrebné.

Prvý deň patril návšteve Lednice. (Češi používajú názov Lednice v ženskom rode - tá Lednice, takže to tak skúsim používať v tomto článku aj ja). Lednice je kvôli nádhernému zámku s parkom známa ako Versailles južnej Moravy. A je to pravda. Prvý problém sa však vynoril pri jeho lokalizácii. Prešli sme cez mesto a akosi sme prehliadli hlavné parkovisko či samotný vstup k zámku. Tak sme to obrátili a cestou späť už boli pozornejší. Trafili sme! Zaparkovali sme na parkovisku oproti hlavnej vstupnej bráne. Boli tam parkovacie automaty, ale rampa bola hore a ceduľa pri hlavnej ceste uvádzala, že je parkovanie zadarmo.

Brána ani nevyzerala ako vstupná brána k zámku. Lemovaná reklamami miestnych reštaurácií úplne zanikala.

Za bránou sa nám otvoril naozaj nádherný pohľad do záhrady a k zámku. Informačná tabuľa znázorňovala celý zámocký areál.

Boli sme však dopredu pripravení a prezieravo sme si vopred doma naštudovali informácie a vytlačili mapku. Neskôr sa ukázalo, že sa oplatilo. Okrem tejto tabule boli po celom areály len rázcestníky so šípkami, čo sa ktorým smerom nachádza. Chýbali však časové informácie. Takže ak sem prídete s malým dieťaťom a plánujete sa tu poprechádzať hodinku - dve, ťažko si rozplánujete trasu k určitým "záchytným" bodom. My sme sa najprv pokochali samotným zámkom, ktorý zdobí hádam tisíc vežičiek rôzneho druhu, a prešli sa záhradou naokolo.

Pristavili sme sa pri zámockom skleníku, ktorý bol žiaľ zatvorený (pondelky majú zatvorené) a tak sme pokračovali ďalej k zámockému rybníku.

Cez prístav, odkiaľ sa dá previezť aj loďkou, sme prešli cez riečku, nahliadli sme do svojej mapy (lebo inak by sme nevedeli kade ďalej) a vybrali sa po chodníku po pravej strane rybníka.

Po asi 40 minútovej prechádzke sme došli k Minaretu. Turecká veža bola práve v rekonštrukcii, takže sme oželeli výhľad z jej vrcholu a pokračovali po druhej strane rybníka späť. Cestu sme si spestrovali pozorovaním kačiek a náš drobec hádzaním kameňov do rybníka.

Prešli sme okolo akvaduktu:

...a popri prístave sme sa vrátili opäť ku zámku:

Posledný pohľad na zámok a opúšťame areál:

Pôvodný plán bol navštíviť aj Janov hrad, ale podľa našej mapky by to bola prechádzka aspoň na tri hodiny. Zámocký areál je pomerne rozľahlý, treba si do batoha pribaliť aj občerstvenie. Aj keď pri prístavisku fungoval jeden bufet, kde sa dalo občerstviť a hneď pri ňom bolo menšie detské ihrislo. Všade v parku sú lavičky, takže sa dá aj posedieť - oddýchnuť. K Janovmu hradu sa dá dostať aj od hlavnej cesty z opačnej strany zámockého areálu. To sa žiaľ pre nás tiež ukázalo ako nerealizovateľné. Pretože hneď za odbočkou z hlavnej cesty bolo štrkové parkovisko a ďalej bolo prikázané ísť pešo...3,7 km. Čo teda s kočíkom nie je na prechádzku.

Ďalší deň sú na pláne Valtice, ale o tom v ďalšom článku.Diskusia k článku:

Zatiaľ tu nie je žiadny príspevok.

Prihlásiť

užívateľské meno

heslo


Registrovať
Vyžiadanie hesla