Chorvátsky ostrov Vir a výlety do okolia  

Autor:
Publikované: 2015-07-13 09:46:00


Naša prvá prímorská dovolenka s naším 2,5 ročným drobcom mala za cieľ chorvátsky ostrov Vir. Termín – posledných 10 júnových dní. Cestu sme naplánovali do najmenších detajlov – trasu, prestávky, diaľničné nálepky, mýto...a napakovaní všetkým potrebným sme skoro ráno vyrazili na cestu. Podvečer po 12 hodinách cesty, aj s prestávkami, sme dorazili do nášho cieľa – zátoka Sapavac. Domáci nás už čakali. Nasledovalo srdečné privítanie po chorvátsky so štamperlíkom domácej rakije a vybaľovanie vecí. Potúžení a unavení po ceste sme ten večer raz-dva pospali.

Ďalší deň patril prebádaniu okolia. S drobcom sme samozrejme začali pri mori – „báchaním“ kameňov do vody. Pláž tu bola štrková a čiastočne piesková. V mori bol piesok a zo začiatku kamene, takže treba obuv na plávanie. More je plytké a klesá len veľmi pozvoľna, ideálne pre tých najmenších. Za rohom pri kempingu bola aj menšia čisto piesková pláž a malé mólo s výhľadom na neďalekú zrúcaninu Kastela. Ráno tu nebolo ani nohy, tak sme si to vychutnávali. Slniečko nám cez deň prialo a tak sme sa mohli vyhrievať na pláži a vychutnávať si prímorský vzduch. Drobec chytal rybky, čo sa mu ohromne páčilo a s ostatnými deťmi si zamieňal bagre, nákladiaky a iné hračky. Jazyková bariéra pritom očividne nevadila:-)

Večer sme si spravili výlet na zrúcaninu Kastele. Dá sa tam prejsť z našej zátoky popri pláži po väčších skalách, alebo aj cez lesík (že vraj aj bicyklom, ale túto trasu sme neskúšali). Na pláži vedľa zrúcaniny sme objavili obrovské mušle, čo stálo za fotku!

Ďalší deň sme vyrazili na výlet do Zadaru. Mali sme vytypované neplatené parkovisko v centre neďaleko pobrežia, kde sme chceli ísť pozrieť morský organ. Ešte že sme vyrazili skoro ráno, lebo parkovisko sa rýchlo zapĺňalo a chytili sme posledné miesta. Morské varhany mali svoje čaro, pôsobivý bol aj „pozdrav slnku“, aj keď sme tam boli cez deň a nemohli sme si vychutnať jeho nočné svetelné variácie. Pri móle parkovala menšia loď, na ktorej sa dalo previezť a pozorovať cez sklenené dno podmorský svet. Na okružnú plavbu na cca hodinku je treba sa vopred nahlásiť. Okrem toho je možnosť previezť sa po Zadare motorovým vláčikom. Nám to časovo žiaľ nevychádzalo, ale aspoň sme si dali v jednej kaviarničke kávičku a ochutnali sme miestnu zmrzlinu. Odvážnejší sa môžu vyšplhať na vežu vedľa chrámu sv.Donáta. Úzke schodište a nádherný výhľad ostanú navždy v spomienkach.

Ostrov Vir je malý ostrov, ktorý sa dá pohodlne prejsť na bicykli. Niektoré cesty (v severo-západnej časti) sú určené výlučne pre peších turistov a cyklistov. Autá tam majú zákaz vjazdu. Takže ak chcete vidieť známy maják alebo najkrajšiu pláž ostrova, prineste si aj svoje dvojkolesové tátoše alebo turistickú obuv.

Oplatí sa aj výlet na najvyšší kopec ostrova – Bandire – 112 m.n.m. Odmení vás nádherným výhľadom na všetky svetové strany. Odviezť sa tam dá autom po štrkovitej ceste.

V centrálnej časti ostrova je mestská pláž Jadro. Pekná štrková pláž so slnečníkmi na prenájom. Každý deň tu pri móle parkuje rybárska loď, kde je možnosť kúpiť si čerstvé ryby. Inak na ostrove s potravinami vôbec nie je problém. Na každom rohu sú pekárne s čerstvým pečivom, mäsiarstvo, menšie potraviny alebo veľký market (Konzum) pri kruhovom objazde na začiatku ostrova. Pri mestskej pláži sú stánky a obchodíky, kde je možné kúpiť suveníry od výmyslu sveta.

Dovolenka na Vire sa vydarila, počasie vyšlo aj koncom júna a všetci sme odchádzali domov plní zážitkov, odýchnutí a opálení.

 


Diskusia k článku:

Zatiaľ tu nie je žiadny príspevok.

Prihlásiť

užívateľské meno

heslo


Registrovať
Vyžiadanie hesla