Valtice  

Autor:
Publikované: 2014-09-15 20:12:00


Náš druhý dovolenkový deň mal jasný cieľ - Valtice. Chceli sme si pozrieť tunajší zámok a prejsť sa parkom. Zaparkovali sme neďaleko hlavného námestia a vyrazili sme smerom k zámku.

Smerovníky navigovali, čo sa ktorým smerom nachádza. Velkolepé schodište vedúce k zámku nás akoby prenieslo o pár storočí späť.

Sochy by si už však zaslúžili obnovu. Na oboch krídlach zámku prebiehali stavebné práce. Žeriav a stavebné stroje ostro kontrastovali s históriou dýchajúcim zámkom. Prešli sme okolo fontány na nádvorie.

Nad bránou visel zaujímavý erb a na oboch bočných stenách slnečné hodiny. Pri bráne bola strážna búdka čestnej stráže. Náš malý sa tam hneď zabýval, ale vojak by z neho nebol. Nevydrží ani chvíľu bez pohybu.

Prešli sme z nádvoria ďalej do záhrady. Informačná tabuľa nám načrtla, ktorým smerom sa vyberieme. Okrem nej sme tu o zámku žiadne informácie nenašli. A to sa nás ešte jedna pani pýtala, či nevieme, kde je pokladňa, lebo chcela ísť na prehliadku.

Jednotlivé zastavenia sú predovšetkým prírodného charakteru. Prírodný amfiteáter, rôzne dreviny, žabí sklep. Na ten sme boli zvedaví.

Žiaľ, na dverách visela zámka a akékoľvek informácie o tom, kedy je otvorený, chýbali. Tak sme sa len odfotili pred vchodom a pobrali sa ďalej.

V diaľke sme videli rozhľadňu:

V parku sa nachádza niekoľko informačných tabúľ s mapkou parku. Je dobré si ju odfotiť alebo aspoň dobre si pamätať, ktorou cestičkou sa treba vybrať. Pretože na jednotlivých ráztestiach chýbajú smerovníky.

Chodník miestami nie je veľmi vhodný pre kočíky, ale prešli sme. Škoda, že tu nie sú pre deti nejaké prírodné preliezky, určite by sa tu dalo stráviť viac času. Takto sme to "obehli" asi za polhodinku.

Potom sme sa ešte vybrali obzrieť zámocké sklepy, na ktoré odkazovali smerovníky od hlavnej cesty. Bohužiaľ aj tie boli zatvorené, bez akejkoľvek informácie. Asi už mimosezóna. Bylinková záhradka bola otvorená až poobede, dovtedy sme však nemohli čakať. Tak sme sa prešli ešte po námestí a mohli sme sa vrátiť do nášho penziónu.Diskusia k článku:

Zatiaľ tu nie je žiadny príspevok.

Prihlásiť

užívateľské meno

heslo


Registrovať
Vyžiadanie hesla